Protal a ciąża

Dieta proteinowa należy do bezpiecznych programów żywieniowych - może być zastosowana praktycznie przez każdego. Czy jednak zasada ta dotyczy także ciąży i następującego po niej okresu karmienia piersią? Na co powinny zwrócić uwagę kobiety oczekujące dziecka, które nie chcą nadmiernie przybrać na wadze? Poniżej prezentujemy główne zalecenia na temat diety proteinowej stosowanej w ciąży i tuż po niej.

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto poznać dane dotyczące przybierania na wadze w czasie ciąży. W zależności od wieku, wzrostu i ilości poprzednich porodów, może to być od ośmiu do dwunastu kilo, przy czym u kobiet ze skłonnością do tycia ta liczba może być nawet większa. Dzięki zastosowaniu różnych wariantów diety protal można łatwo kontrolować wagę w okresie oczekiwania na dziecko.

Kobiety, które mają już za sobą ciążę i wiedzą, że podczas jej trwania znacznie przytyły, lub chcą po prostu zadbać o linię w czasie oczekiwania na dziecko, mogą zmniejszyć ryzyko ponownego przybrania na wadze. W tym celu należy stosować zmodyfikowaną III fazę protal. Zmiany tego etapu diety polegają na spożywaniu dwóch porcji owoców dziennie a nie jednej, stosowaniu półtłustego nabiału zamiast beztłuszczowego oraz zlikwidowaniu proteinowego czwartku.

protal a ciąża

Jeżeli nadwaga była obecna u kobiety już przed ciążą, faza III protal powinna być wzmocniona za pomocą usunięcia z menu skrobi oraz odświętnych posiłków. W takim przypadku stosować należy także proteinowy czwartek. Kiedy otyłość przyszłej matki zagraża jej i dziecku, można wprowadzić II a nawet I fazę protal, lecz wcześniej trzeba skonsultować to z lekarzem.

Oblicz swoje dni płodne.

Przejdźmy do aspektu stosowania diety proteinowej po ciąży. Należy podkreślić, że istnieje tutaj ryzyko dążenia do odzyskania figury, którą kobieta cieszyła się jako nastolatka. Wraz z wiekiem i kolejnymi ciążami sylwetka kobiety zmienia się i nie wolno odchudzać się na siłę. Najważniejsza jest akceptacja zmian we własnym ciele. Warto też pamiętać, że w okresie karmienia piersią niewskazane są restrykcyjne diety. Można zastosować złagodzoną fazę III protal – tj. tę, którą zaleca się w czasie ciąży.

Kiedy dziecko karmione jest butelką, można rozpocząć starania o powrót do sylwetki sprzed ciąży. W tym celu zaczyna się fazę protal II w rytmie 1:1 (dzień czystych protein, dzień wzbogacony warzywami), a po niej kolejne dwa etapy programu. Przy dużej nadwadze po ciąży (10-20kg) warto zastosować cały plan Pierra Dukana.